Jak poradzić sobie ze złością?

Umiejętność kontrolowania emocji, zwłaszcza tych negatywnych, jest bardzo pożądana nie tylko w życiu prywatnym, ale również zawodowym. Z uwagi na to, że życie stało się o wiele bardziej stresujące i wymagające, budzi naprawdę dużo różnych uczuć. Szczególnie problematyczna jest złość – wytrąceni z równowagi i agresywni nie możemy normalnie pracować. Na szczęście są sposoby, żeby skutecznie pozbyć się problemu z tym negatywnym odczuciem.

Jak poradzić sobie ze złością?

Zabawa to sposób na wszystko: Jeśli możesz się bawić, zrób to. Naturalnie dorosłej osobie nie wypada tracić czasu na zabawę, ale można to obejść, opiekując się dziećmi. Uczestniczenie w ich zabawie to jednocześnie chwila relaksu i znakomity sposób na odstresowanie się. Dlatego bardzo zdenerwowanym, mającym trudności ze skupieniem się osobom poleca się rolę niań czy opiekunek. Pomocne mogą być też własne dzieci.

Hobby, ale jakie? Oczywiście wędkarstwo: Posiadanie hobby znakomicie odstresowuje, bo jest to czynność sprawiająca dużo przyjemności. Nie każda pasja jest jednak tak relaksująca i wyciszająca jak właśnie wędkarstwo. Możesz wypoczywać, jednocześnie oczekując na „branie”. Jesteś otoczony pięknym śpiewem ptaków, szumem wiatru i innymi naturalnymi dźwiękami, nie musisz nic robić, więc umysł wycisza się i regeneruje. Regularne sesje wędkowania pomagają pozbyć się negatywnych emocji i zyskać spokojniejsze, mniej uczuciowe spojrzenie na świat.

Właściwe lokowanie koncentracji: problemy i inne trudności powodują reakcję w postaci złości czy stresu. Jednak zazwyczaj wszystko trwa chwilę i można by zaraz o tym zapomnieć, ale ludzki umysł ma tendencję do skupiania się na rzeczy, która wywołała sporo emocji. Możesz przerzucić koncentrację na jakąś inną czynność, zwłaszcza przyjemną, albo coś budzącego miłe wspomnienia. Daje to duże szanse, że problem stanie się mniej istotny.

Jeden uśmiech dziennie trzyma złość z dala ode mnie: wystarczy, że postarasz się o uśmiech w tych wszystkich chwilach, gdy zaczynasz odczuwać złość. Ma on ogromną moc, którą z pewnością odczują także inne osoby z twojego otoczenia. Regularnie się uśmiechając, zauważysz, że nie masz już takiej ochoty do wybuchania złością z byle powodu.

A może jakiś sport: Wysiłek fizyczny i rywalizacja przeniesiona na neutralny grunt znakomicie pomagają w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami. W większości przypadków wyładujesz się na basenie, na bieżni czy w jeszcze innym miejscu, a w życiu prywatnym bądź zawodowym będziesz spokojny i opanowany. Możesz wybrać sport tak, by odpowiadał twojemu typowi temperamentu. Ze względów relaksacyjnych ogólnie polecane są takie sporty jak pływanie, joga, biegi.

Gry komputerowe: dość kontrowersyjny sposób, ale u części ludzi może się sprawdzić. Jeśli lubisz grać na komputerze, niech to będzie twoja metoda na wyładowanie się po każdym wybuchu. Wybór masz całkiem spory, od przygodówek, przez gry wyścigowe, do bijatyk czy strzelanin. Pamiętaj tylko, żeby nie wyżywać się na sprzęcie – zostaw emocje do wykorzystania w świecie wirtualnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here