Jak kontrolować emocje?

Każdy człowiek nosi w głowie mały komputer o ogromnych możliwościach – mózg. Oprócz tego, że warunkuje o naszym charakterze, steruje wszystkimi funkcjami życiowymi, to także pozwala nam odczuwać emocje, pamiętać, nawiązywać różne interakcje z obiektami w naszym otoczeniu. Ten super sprzęt jest jednak o tyle zawodny, że wskutek niewłaściwego trybu życia, złych nawyków i ciągłego pośpiechu może znacznie obniżać swoją wydajność. Wiedząc o tym, możesz podejmować kroki mające na celu odciążenie i rozjaśnienie mózgu, poprawienie koncentracji, jak też zbudowanie równowagi psychicznej. W dzisiejszych czasach nie jest to łatwe, ale warto powziąć np. podane kroki, żeby móc lepiej wykorzystywać dostępne możliwości.

Jak poprawić pracę mózgu?

Po pierwsze – pamiętaj o właściwym nawadnianiu organizmu.

Mózg wymaga nie tylko ogromnych ilości energii, ale także wody, ponieważ stanowi ona najważniejszą jego składową (podobnie zresztą jak całego naszego organizmu). Odpowiednie nawodnienie jest potrzebne do termoregulacji, dzięki czemu istotne organy nie muszą pracować w niekorzystnej temperaturze. Woda również pomaga właściwie przenosić informacje pomiędzy narządami. Ze zwiększenia ilości podawanych płynów (najlepiej wody mineralnej niegazowanej) zadowolony będzie więc nie tylko mózg.

Po drugie – regeneracja

Mózg ma świetne właściwości regeneracyjne, a w okresie, w którym wykonuje taką regenerację, porządkuje posiadane dane i tworzy miejsce na nowe treści. To oczywiście bardzo potężna zdolność, ale kluczowym jest to, że organ ten regeneruje się, gdy śpimy. Stąd musisz spać nie tylko określoną ilość godzin, to jeszcze przestrzegać pewnego „harmonogramu snu”. Wysypiając się na pewno zauważysz, że zniknie złe samopoczucie, rzadziej będziesz rozkojarzony i łatwiej będzie ci zebrać myśli.

Po trzecie – ruch

Nie zapominaj o dużej ilości ruchu. Większość osób, które muszą korzystać ze swojej wiedzy i inteligencji w pracy, nie mają czasu na zapewnienie sobie odpowiedniej porcji ćwiczeń fizycznych. Wskutek tego słabnie kondycja, krew gorzej krąży w żyłach i mózg nie jest odpowiednio dotleniony. Nie trzeba też zapominać o endorfinach, czyli tzw. hormonach szczęścia, produkowanych przez organizm właśnie wtedy, gdy się sporo ruszamy (najlepiej na świeżym powietrzu).

Po czwarte – przygotowanie

Każde poważniejsze zadanie, jakie ma wykonać twój mózg, wymaga odpowiedniego przygotowania. Niektórzy stosują medytację, inni dietę, ale wystarczy o wiele łatwiejszy sposób. Otóż mózg bardzo pozytywnie zareaguje na to, jak przed istotną czynnością po prostu… posprzątasz. Porządek w bezpośrednim otoczeniu, w miejscu pracy, pozytywnie wpłynie na przyswajanie wiedzy – zarówno tempo tego procesu, jak i na jego jakość.

Po piąte – ćwiczenia

Tak jak organizm potrzebuje ćwiczeń fizycznych, tak samo musisz ćwiczyć mózg, by jak najdłużej był sprawny i szybko działał. Odpowiednie ćwiczenie to na przykład częste spotkania z literaturą. Osoby, które dużo czytają, lepiej radzą sobie z wszelkimi zadaniami wymagającymi kreatywności, wyobraźni przestrzennej, planowania. Po regularnych ćwiczeniach mózgu będzie ci łatwiej wykonywać nawet te bardziej skomplikowane czynności.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here