Aby rozpocząć oszczędzanie najtrudniejszy jest pierwszy krok. Tak naprawdę można oszczędzić na wszystkim. Pierwszy krok zaś determinuje następne. Oszczędzanie wkrótce może stać się nawykiem, który wejdzie w krew i przestanie się zwracać na niego uwagę.

OSZCZĘDZANIE DROBNYCH KWOT

Najważniejsze w oszczędzaniu jest bycie konsekwentnym. Odkładanie każdej dwuzłotówki nie stanowi żadnego większego problemu – przy każdych zakupach opłaconych gotówką, warto sprawdzić czy w portfelu zostało 2 lub 5 złotych i wrzucić je do skarbonki. Wkrótce okaże się, że skarbonka zawiera już kilkaset złotych. I wówczas można myśleć o kolejnych krokach w oszczędzaniu, bardziej oficjalnych i związanych z propozycjami banków. Podobnie ma się sprawa w przypadku płacenia kartą – banki zazwyczaj oferują opcję auto oszczędzania, która końcówki transakcji odkłada na konto. Oszczędność jest tu osiągana na skutek tego, że bank zazwyczaj zaokrągla końcówki transakcji np. płacąc 11,50 bank zaokrągla do 12 złotych. Niby nic ale przez dłuższy czas nazbierać się może większa kwota.

OSZCZĘDZANIE NA ZAKUPACH

Najlepszym sposobem na oszczędzanie jest po prostu zakupowanie tańszych produktów. Kupienie tańszego proszku do prania to oszczędność około trzech złotych, które można wrzucić do skarbonki. Tańsze niekoniecznie oznacza gorsze. To tylko kwestia przyzwyczajenia, że wybiera się takie a nie inne produkty. Każdy zaoszczędzony większy kapitał można ulokować w lokatę czy fundusz inwestycyjny i po prostu czekać, aż kwota z odsetek wzrośnie na tyle, by była ona dla nas satysfakcjonująca. Często do oszczędzania potrzebna jest również jakaś forma motywacji z zewnątrz.

POŻYCZKA LUB KREDYT JAKO FORMA OSZCZĘDZANIA?

Często decydując się na kredyt lub pożyczkę sami sobie narzucamy oszczędzanie. Bowiem odkładając pieniądze na comiesięczną czy też płaconą raz w tygodniu ratę, musimy po prostu zrezygnować z czegoś innego, z droższej pasty do zębów czy z kupna jakiegoś czasopisma. Jest to jednak dość drastyczna forma oszczędzania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here