Sytuacja na rynku nieruchomości charakteryzuje się sporą zmiennością, ciężko jest więc znaleźć optymalny i uniwersalny sposób na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Istnieje jednak kilka porad jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny, niezależnie od sytuacji ekonomicznej na świecie czy też aktualnych cen nieruchomości.

ANALIZA WKŁADU WŁASNEGO

Przede wszystkim nie należy brać kredytu hipotecznego na więcej niż osiemdziesiąt procent wartości nieruchomości. O wiele bezpieczniej jest mieć jakiś wkład własny. Kredyt służy do wspierania naszego planu, nie zaś do całkowitej jego realizacji. Opłacalność kredytu dla osoby ją biorącej oraz dla banku jej udzielającego polega na osiąganiu wzajemnych korzyści. Osoba biorąca kredyt musi być pewna, że stać ją na kredyt i że będzie w stanie podołać w spłacie rat.

DŁUGOŚĆ KREDYTU HIPOTECZNEGO

Nie poleca się brania kredytu hipotecznego na okres dłuższy niż 20 lat, a to dlatego, że rata kredytu przy krótszym okresie spłaty będzie korzystniejsza. Kredyty brane na 30 lat przedłużają wszelkie niedogodności związane z kredytem. Lepiej więc być może wziąć mniejszy kredyt, na krótszy czas i kupić za to mieszkanie o mniejszej powierzchni, niż wielki dom, na który nas niekoniecznie stać.

WYSOKOŚĆ RATY KREDYTU

Rata kredytu hipotecznego nie powinna przekraczać 30 % wspólnych dochodów rodziny go biorącej. Spłacanie tego rodzaju kredytu za pomocą połowy wypłaty wpłynie na niewydolność finansową, która w przypadku losowych jak np. utrata zdrowia, choroba lub strata pracy powoduje ryzyko utraty mieszkania.

Tak więc wzięcie kredytu hipotecznego i realizacja za jego pomocą naszych marzeń jest sprawą kosztowną i niebezpieczną. Dlatego też najważniejszą zasadą mądrego korzystania z takiej opcji jest umiejętność przełożenia sił na zamiary. Lepiej bowiem jest mieszkać w skromniejszym domu i nie bać się o to, że nie wystarczy nam na ratę niż posiadać ogromne zobowiązania wobec banku i przez 30 kolejnych lat żyć na zasadzie wyrzeczeń z niektórych rzeczy kosztem spłaty kredytu.

Nie wiem czy wiesz, ale problemy ze spłatą kredytu to jeszcze nie koniec świata. Istnieje nawet możliwość na oddłużanie osób fizycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here