Jak leczyć wypalenie zawodowe?

Syndrom wypalenia zawodowego, inaczej Burnout, dotyka coraz więcej osób. Narażone na niego są nawet osoby kochające swoją pracę i uważające ją za swoją pasją. Sprzyjają mu stres, nadmiar obowiązków, zmęczenie, wyczerpanie. Potrafią one odebrać siły, zaangażowanie i motywację do każdego działania.

Na szczęście istnieją sposoby zapobiegania lub radzenia sobie z wypaleniem zawodowym. O kilku z nich możecie przeczytać poniżej.

Jak leczyć wypalenie zawodowe?

DZIELENIE ZADANIA NA ETAPY

Jeśli cel, jaki masz przed sobą, jest zbyt odległy, odnosisz wrażenie, że nie robisz żadnych postępów. Warto zatem każdy duży projekt czy zadanie podzielić na mniejsze etapy. Realizując kolejno każdy z nich, możesz śledzić tempo pracy oraz cieszyć się tym, że udało Ci się przejść do kolejnego punktu planu. Mierzenie poziomu postępów w realizacji projektu ułatwi Ci także zapisywanie w kalendarzu poszczególnych osiągnięć. Naucz się doceniać i czerpać satysfakcję z każdego, nawet małego kroku, który przybliża Cię do osiągnięcia celu.

DBANIE O UTRZYMANIE POZIOMU INSPIRACJI DO DZIAŁANIA

Zwykle jest ulotna, pojawia się i znika w najmniej spodziewanych momentach. Mało osób jednak wie, że inspiracja jest umiejętnością, którą można ćwiczyć. Odpowiednio rozwijana, będzie nam stale towarzyszyła. Dobrze jest w tym celu mieć wokół siebie jak najwięcej rzeczy, kojarzących się z postawionymi celami. Pisarze rozwijają inspirację czytając książki, muzycy – słuchając utworów, handlowcy – biorąc udział w seminariach i spotykając się z liderami sprzedaży.

CZAS NA ODPOCZYNEK

Kiedy czujesz, że jesteś naprawdę przepracowany, weź urlop, zwolnienie lekarskie lub ogranicz liczbę godzin dziennie poświęcanych na pracę. Zastanów się, co jest ważniejsze – Twoje zdrowie czy podjęcie się realizacji kilku dodatkowych projektów. Warto też pamiętać, że dłuższy czas pracy nie ma nic wspólnego z jej efektywnością. Im bardziej zmęczony będziesz, tym mniej wydajna stanie się Twoja praca. Dlatego zastanów się, jakie niepotrzebne zadania możesz z niej wyeliminować, nie podejmuj się wykonywania wielu rzeczy naraz, zaplanuj czas na przerwy w pracy oraz – jeśli mimo tego nadal borykasz się z nadmiarem obowiązków – poproś o pomoc lub sceduj cześć zadań na innych.

REALISTYCZNE OSIĄGNIĘCIA

Jeśli założyłeś sobie zbyt ambitne cele i nie widzisz żadnych postępów w ich realizacji, możesz czuć narastającą frustrację. Czasami warto przeanalizować postawione cele i zastanowić się, czy są osiągalne. Zanotuj je na kartce, a następnie każdy rozpisz na co najmniej 10 etapów związanych z jego realizacją. Jeśli masz z tym problem, może to oznaczać konieczność przedefiniowania celów.

CZAS NA SEN

Nie pracuj do późna, zdrowy sen to warunek odpoczynku i regeneracji organizmu. Jeśli śpisz krócej niż 7-8 godzin na dobę, zacznij pracować nad zmianą swoich nawyków. Wymaga to czasu, ale jest do zrobienia.

OBNIŻ TEMPO

Nikt nie jest w stanie non-stop pracować na najwyższych obrotach. Ogranicz liczbę spotkań w ciągu dnia oraz ilość zadań do wykonania. Naucz się relaksować. Przykładowo, znajdź ciche, spokojne miejsce i spędzaj w nim codziennie co najmniej 10 minut lub zacznij słuchać odprężającej muzyki.

SŁUCHAJ INNYCH

Czasem widzą to, czego sam nie dostrzegasz. Jeśli twierdzą, że pracujesz zbyt wiele, posłuchaj się ich.

USTALAJ GRANICE

Zadbaj o wyraźne oddzielenie czasu prywatnego od zawodowego. Najłatwiej jest wytyczyć godziny, po których nie zajmujesz się pracą. Trzymaj się ustalonych granic i poinformuj o nich otoczenie.

KONCENTRACJA

W czasie pracy skup się wyłącznie na niej. Wykonasz ją wtedy szybciej i będziesz mniej zmęczony.

RÓŻNORODNOŚĆ

Jeśli masz kreatywne pomysły i różnorodne cele, zajmij się ich realizacją, nie zapominając o priorytetach związanych z pracą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here