Budowa domu i jej etapy

Budowa domu wiąże się z wieloma wyzwaniami. To nie jest decyzja, którą podejmuje się bez przemyślenia. Wiele spraw trzeba ustalić zanim rozpocznie się budowę domu. Nie wspominając o zakupie działki, wyborze projektu, trzeba pozałatwiać różnego rodzaju pozwolenia, na przykład pozwolenie na budowę.

Pierwszy etap budowy kończy się położeniem fundamentów, piwnicy oraz rozprowadzeniem poziomych elementów kanalizacyjnych. Kolejny etap kończy się gotowym szkieletem domu (ściany zewnętrzne, stropy, betonowe schody, dach oraz okna). Trzeci etap polega między innymi na wykonaniu instalacji:

– elektrycznej,
– wodno – kanalizacyjnej,
– gazowej.

Co obejmuje instalacja elektryczna?

Instalacja elektryczna jest bardzo istotnym etapem budowy. Głównym celem właściwego montażu jest bezpieczeństwo domowników podczas korzystania z różnego rodzaju urządzeń elektrycznych. W większości domów korzysta się z światła, lodówki, pralki, zmywarki, kuchenki indukcyjnej, komputera, ładuje się telefony. Z roku na rok posiadamy coraz więcej elektrycznych urządzeń i chodzi o to, aby wszystko sprawnie i bez problemowo funkcjonowało. Najlepiej zatrudnić taką firmę, która pomoże nam we wszystkich formalnościach, doradzi nam w sprawie wypełnienia dokumentacji, określenia jakie mamy zapotrzebowanie na moc. Poza tym, jeśli zatrudnimy wyspecjalizowanego elektryka, to nie będziemy musieli dokonywać kosztownych napraw, związanych z korektami po kimś, kto nie ma doświadczenia w dziedzinie instalacji elektrycznej, czy to wewnętrznej, czy zewnętrznej. Instalacja zewnętrzna obejmuje między innymi bramy wjazdowe, wideodomofony, oświetlenie zewnętrzne. Jeśli taka instalacja nie będzie dobrze wykonana, to firmy zajmujące się między innymi bramami wjazdowymi lub wideodomofonami mogą mieć spory problem w ich montażu. Z kolei instalacja wewnętrzna to między innymi gniazdka oraz źródła światła.

Co obejmuje instalacja wodno – kanalizacyjna oraz gazowa?

Najprościej mówiąc, chodzi o układ przewodów, które zaopatrują dom w ciepłą oraz zimną wodę. Dzieli się podobnie jak instalacja elektryczna, na zewnętrzną, wewnętrzną oraz dodatkowo na sieć wodociągową. Dzięki temu mamy dostęp do wody w całym budynku. Dopiero po wykonaniu generalnej próby przez uprawnione do tego osoby, czy nigdzie nic nie przecieka i czy wszystko jest szczelne, można przystąpić do kolejnego etapu, jakim jest montaż sanitariatów.

Jeśli chodzi o gazową instalację, to również musi ją wykonać fachowiec z odpowiednimi uprawnieniami, a właściciel domu musi posiadać odpowiednie pozwolenia na jej wykonanie. Jak czytamy na stronie https://instalatorsanitarny.com.pl lokalizacja gazowych urządzeń, takich jak kotły gazowe, podgrzewacze wody z zamkniętą komora spalania czy nawet kuchenki gazowe w domu jest ściśle określona wymogami prawnymi.

Zamknięcie otworów okiennych i drzwiowych przed zimą

W tym samym czasie co wykonywane są odbiory różnego rodzaju instalacji, można pozwolić wejść na budowę firmie, która zajmie się osadzaniem drzwi zewnętrznych do domu. W ofertach firm są albo gotowe albo robione pod indywidualne zamówienie modele. Ponieważ drzwi zewnętrzne w domku to dość istotny element wyposażenia mieszkania, warto więc przemyśleć, na jakich właściwościach oprócz estetyki nam zależy. Możemy zdecydować się między innymi na drzwi:

– przeciwpożarowe,
– akustyczne,
– z niską przenikalnością ciepła.

Żeby udało się przygotować dom w stanie surowym przed zimą, to trzeba jeszcze zamówić i zamontować okna.

Na jaki sposób ogrzewania się zdecydować?

Kolejny etap budowy polega na montażu urządzeń grzewczych. Jest bardzo szeroki wybór, jeśli chodzi o rodzaj ogrzewania, na który możemy się zdecydować. Wszystko zależy, czym planujemy ogrzewać (np. węglem, pelletem, brykietem, gazem, prądem). W zależności od tego co wybierzemy, będziemy musieli zatrudnić kogoś do zamontowania pieca, kominka, pompy ciepła, grzejników lub ogrzewania podłogowego. Można powiedzieć, że ten etap budowy, to już tak zwana „wykończeniówka”. Prace wewnątrz domu polegają między innymi na położeniu tynków oraz pomalowaniu ścian, postawieniu ścian działowych, ułożeniu podłóg, wykończeniu kuchni i łazienki.

Różny sposób wykończenia wnętrza

Zanim będzie można wprowadzić się do nowego lokum, trzeba jeszcze dokładnie ustalić, w jakim stylu chcemy urządzić wszystkie pomieszczenia. Czy podoba nam się styl:

– klasyczny,
– nowoczesny,
– skandynawski,
– industrialny,
– rustykalny,
– glamour,
– vintage,
– boho,
– inne.

W zależności od tego, jakie mamy upodobania, będziemy wybierać praktyczne meble, gustowne tapety, piękne i komfortowe dywany oraz inne dodatki.

Tak więc, każdy etap budowy wiąże się z koniecznością zdobycia pozwoleń, znalezieniem fachowej ekipy oraz trudnej decyzji związanej z naszymi upodobaniami. Jedni decydują się na zatrudnienie firmy, która zajmie się wszystkim od początku do końca, inni do każdego etapu prac zatrudniają osobne firmy. Proces wyboru określonych firm jest bardzo czasochłonnym zajęciem, ponieważ nie tylko szukamy kogoś, kto świadczy najkorzystniejsze cenowo usługi, ale również kogoś, kto cieszy się bardzo dobra opinią. Budowa domu to czas pełen różnego rodzajów stresów, ale jeśli uda nam się zrealizować nasze plany, to będziemy cieszyć się pięknym domem przez lata.

Artykuł opracowany wspólnie z redakcją serwisu https://www.styl-wnetrza.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here