Bezpieczeństwo w pracy na wysokościach

Zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości to używanie przez pracowników specjalistycznych sprzętów, które powinny być odpowiednio dostosowane do stanowiska na jakim będą używane.

Ochrona przed upadkiem i sprzęt potrzebny do asekuracji

Środki ochrony osobistej-przeznaczone do ochrony jednego pracownika, składa się z:

  • punkt kotwiczący- mocowany jest do kondygnacji budynku, jego zadaniem jest utrzymanie podzespołu łącząco-amortyzującego do którego za pomocą szelek bezpieczeństwa przypięty jest pracownik. Punkt asekuracyjny jakim jest np. żurawik obrotowy umożliwia prace na wysokościach na dodatek daje możliwość obrotu o 180 stopni oraz sięgnięcia w prawo i w lewo na odległość dwóch metrów.
  • szelki bezpieczeństwa zwane inaczej asekuracyjnymi- są przeznaczone do ochrony jednej osoby przed upadkiem z wysokości. Ich podstawowym zadaniem jest rozłożenie sił podczas upadku a także nadanie ciało bezpiecznej pozycji podczas upadku i czekania na pomoc. Stosuje się je:

– w czasie budowy i remontu mostów;
– przy wykonywaniu renowacji budynków lub wykonywaniu izolacji;
– podczas prac na dachu;
– w czasie budowy lub rozbiórki budynków.

  • podzespół łącząco- amortyzujące- łączy ze sobą punkt kotwiczenia oraz punkt asekuracyjny, utrzymuje pracownika w powietrzu w razie upadku. Zbudowany z liny lub lin stalowych, mocowany do punktu kotwiczenia za pomocą karabinków. Umożliwia opuszczanie się w dól w sposób równoległy do budynku.

Środki ochrony zbiorowej-przeznaczone do ochrony większej liczby pracowników, w ich skład wchodzą:

  • balustrady- składa się z deski krawężnikowej oraz poręczy ochronnej. Stosuje się przy pracach budowlanych, np. ocieplanie budynków, odnawianie fasady budynków;
  • siatki bezpieczeństwa-produkowane są z polipropylenu lub poliestru, z siatek o oczkach 100 mm, które wykonane są z linek o grubości 4 lub 5 mm. Stosowane są przy odnawianiu budynków oraz budowaniu ich.

Więcej informacji na temat zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości znajdą Państwo na stronie, na którą serdecznie zapraszam: asekuracje.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here