Zasady pracy przy komputerze

Chyba w każdej branży, w każdym zakładzie pracy i w każdym domu korzysta się z ogromnych i różnorodnych możliwości komputerów. Trudno znaleźć człowieka, który ani razu z takiego urządzenia nie korzystał. O zaletach komputera można by mówić dużo, na przykład w kontekście pożytecznego wykorzystania w szkole bądź w różnych instytucjach. Tak wyjątkowa przydatność zarówno stacjonarnych wersji urządzenia, jak i przenośnych laptopów sprawia, że niektóre osoby praktycznie nie podnoszą oczu znad ekranu. Nie każdy wie, że nieprawidłowe korzystanie z komputera może przyczynić się do powstania różnych schorzeń i dolegliwości, dlatego też opracowano szereg zasad właściwego użytkowania tego sprzętu. Poniżej możesz się z nimi zapoznać:

Zasady pracy przy komputerze

1. Nie pracuj zbyt długo. W każdej pracy z komputerem trzeba pamiętać o przerwach, średnio przynajmniej pięć minut po każdej godzinie pracy. Zasada ta obowiązuje zarówno w domu, jak i w dowolnym zakładzie. Jeśli zapominasz, a pracujesz na własną rękę, tę jak i resztę zasad możesz wypisać na ozdobnej kartce i zawiesić w widocznym miejscu. Co podczas przerwy? Pełna dowolność, ale najlepiej będzie wyjść z domu lub chociaż wyjrzeć przez okno, chwilę poćwiczyć lub obejrzeć coś zielonego (zieleń niweluje zmęczenie wzroku).

2. Zadbaj o właściwe położenie komputera, monitora, ekranu itd. W każdym miejscu pracy, gdzie używa się wielu urządzeń, trzeba dopilnować odległości pomiędzy nimi – ma ona wynosić minimum 0,6 metra, a pomiędzy stanowiskami pracowniczymi a monitorami – od 0,8 metra wzwyż. Jeśli musisz mieć inne przybory na biurku lub w pobliżu, niech znajdują się tak blisko, by się po nie jakoś specjalnie nie wychylać. Dotyczy to także urządzeń peryferyjnych bądź innych.

3. Także twoje oczy muszą pozostawać w odpowiednim oddaleniu od ekranu komputera. Musi to być odległość przynajmniej 0,5m, jeszcze lepiej – 0,75m. Zapewni ona odpowiednio ostre widzenie elementów na ekranie, a nie będzie szkodliwa dla oczu. Położenie monitora jest istotne także dla tzw. linii wzroku. Powinien on zostać ustawiony nieco pod tą linią lub ewentualnie na równi. Umieszczenie wyżej będzie niewygodne. Podobnie zresztą postępujemy w przypadku telewizora.

4. Przed komputerem przeważnie pracuje się w pozycji siedzącej, a więc potrzebne jest krzesło lub fotel. Muszą być one wygodne, ale niezbyt miękkie. W wielu biurach praktykuje się tzw. krzesła ruchome, ale nie są one konieczne. Ważniejsze kwestie to regulacja wysokości – dzięki temu każdy użytkownik mebla dopasuje wysokość do swoich wymiarów. Oparcie krzesła musi pozwalać na przyjęcie prawidłowej postawy z wyprostowanymi plecami. W przypadku, gdy nogi pracownika znajdują się pod biurkiem, nie mogą one być tam w żaden sposób ograniczone. Niezbędna jest możliwość ruchu do przodu i na boki.

5. Jeśli korzystasz z komputera stacjonarnego lub z laptopa i myszki, musisz mieć możliwość swobodnego schwycenia urządzenia pełną dłonią oraz oparcia nadgarstka o biurko. Trzymanie ręki w powietrzu z powodu braku miejsca lub niewygody jest prostą drogą do powstania bólu nadgarstka, drobnych urazów mięśni tej okolicy czy nawet poważniejszych schorzeń.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here