Planowanie produkcji w fabrykach – kilka porad dla przedsiębiorców

Planowanie produkcji to kluczowy etap w funkcjonowaniu niemal każdego przedsiębiorstwa wytwórczego. Im jest ono większe, im więcej maszyn wykorzystuje i im większe są jego okresowe obroty, tym większą rolę odgrywa odpowiednio przygotowany plan produkcyjny. Najczęściej, zawiera on informacje dotyczące spodziewanego popytu, ilości i zakresu wytwarzanych produktów oraz innych istotnych spraw, które należy uwzględnić w rozwoju firmy. Poniżej rozwiniemy ten temat, podpowiadając co składa się na planowanie produkcji, jak ono wygląda w praktyce oraz dlaczego jest tak istotne.

Planowanie produkcji i jego najważniejsze obszary

Każda firma produkcyjna narażona jest na różnego typu niebezpieczeństwa oraz okoliczności mogące zaszkodzić jej sprawnemu funkcjonowaniu. Brak dostępu do surowców lub półproduktów, nadmiernie wysokie koszta produkcji, problemy z rozruchem lub przezbrojeniem, a także opóźnienia w wysyłce dostaw. W rezultacie – bardzo łatwo o „rozregulowanie” funkcjonowania przedsiębiorstwa produkcyjnego.

By nie dopuścić do takich sytuacji, stosuje się właśnie planowanie produkcji. Obejmuje ono działania związane z czterema głównymi obszarami: sprzedażą, użytkowaną technologią, dostępnością oraz potrzebnymi materiałami. Dzięki odpowiedniemu planowaniu produkcji, problemy występujące w którymkolwiek z tych obszarów mogą zostać wyeliminowane, nawet jeśli do tej pory nie znalazł się nikt zdolny do ich rozwiązaniu.

Wiele firm produkcyjnych nie tylko niewłaściwie realizuje swoje działania w wymienionych obszarach, ale również popełnia błędy logistyczne i komunikacyjne. W rezultacie powstające opóźnienia w realizacji produkcji mogą wynikać nie tylko z niskiej dostępności surowców lub czasochłonnego czasu produkcji, ale również z niewłaściwej współpracy pomiędzy poszczególnymi działami oraz etapami produkcji.

Planowanie produkcji w małych i dużych firmach

Planowanie produkcji jest rozwiązaniem doskonałym w przypadku firm produkcyjnych różnych rozmiarów. W niewielkich i średnich przedsiębiorstwach, obowiązki planisty pełni najczęściej kierownik lub specjalny oddział pracowników. Jest to rozwiązanie o tyle zrozumiałe, że kierownicy często uczestniczą w życiu swojej fabryki i mają swobodny dostęp do poszczególnych etapów wytwórczych, w które mogą ingerować i które mogą nadzorować. Im jednak przedsiębiorstwo jest większe, tym więcej potencjalnych problemów związanych z produkcją będzie ono generować.

Gdy więc twoi pracownicy nie są w stanie samodzielnie zaplanować produkcji, a następnie zrealizować zamierzonego planu – jest to moment, by sięgnąć po profesjonalną pomoc. Korzystając z zewnętrznego planowania produkcji, zdajesz się bowiem na doświadczenie i wsparcie osób, dla których optymalizacja produkcji to chleb powszedni. W tym celu korzysta się ze specjalistycznego oprogramowania komputerowego, którego możliwości w zakresie poprawy efektywności planowania znacząco przerastają możliwości nawet najbardziej doświadczonego kierownika.

Warto podkreślić, że w planowaniu produkcji istotna jest nie tylko znajomość samego przedsiębiorstwa i jego bazy technologicznej, lecz również całego otoczenia społecznego, w którym ono funkcjonuje. Kluczowy jest pod tym względem m.in. popyt na dane produkty, względem którego należy dostosować proces produkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here