Jak się dogadać z innymi ludźmi?

Życie wśród ludzi wymaga praktycznie ciągłej komunikacji. Rozmowy bywają łatwiejsze lub trudniejsze, a dużo zależy od tego, z jakim człowiekiem próbujesz się dogadać. Są osoby o tzw. trudnym charakterze, są też prawdziwe dusze towarzystwa, które same wciągną cię w rozmowę. Wiadomo, że wolałbyś ciągle obracać się wśród tych drugich, ale nie zawsze ma się możliwość wyboru. Umiejętność rozmowy z dowolnym człowiekiem, bez oceniania go i szufladkowania, jest bardzo cenna. Jeśli chcesz się jej nauczyć, ten artykuł powinien okazać się pomocny.

Jak się dogadać z innymi ludźmi?

  1. Jesteśmy inni i właśnie to jest piękne. Skuteczna komunikacja nie polega na przekonywaniu drugiego człowieka do twojego punktu widzenia. Polega na zrozumieniu. Pozwól przekazać sobie punkt widzenia twojego rozmówcy. Nieraz ta sama sprawa wygląda diametralnie różnie z perspektywy kilku osób.
  2. Gdy rozmawiasz o czymś, trzymaj się tematu, unikaj ataków personalnych. Osoba przekazująca być może nieodpowiadający lub nieprawdziwy według ciebie pogląd nie powinna spotykać się z agresją ze swojej strony.
  3. Narzędziem skutecznej komunikacji jest przede wszystkim mowa. Używaj go w odpowiedni sposób – popracuj nad wymową, mów powoli, stosuj właściwą intonację. Jeśli masz wadę wymowy, spróbuj pozbyć się jej lub jeśli to niemożliwe, opanować w maksymalnym stopniu.
  4. Nie zalewaj nikogo potokiem treści, bo co z tego, że pięknie mówisz, skoro jest tego za dużo i nie zostaniesz najprawdopodobniej zrozumiany. Jeśli musisz wystosować dłuższą wypowiedź, przerywaj co jakiś czas i sprawdzaj, czy rozmówca nadąża.
  5. Jeśli nie musisz mówić dużo, mów mniej, a więcej słuchaj. Przerywanie rozmówcy nie jest w dobrym tonie, ale gdy zatrzyma się, możesz nawiązać dyskusję, zadawać pytania itd.
  6. Oprócz głosu, w komunikacji wykorzystywane są również gesty. Często za pomocą mimiki czy postawy przekazujemy całkiem sporo informacji. Naucz się, na czym polega komunikacja niewerbalna i opanuj ją dla swoich celów.
  7. Rozmawiając z kimś, staraj się używać wyobraźni do zobaczenia sytuacji z perspektywy tego kogoś.
  8. Prowadząc jakąkolwiek rozmowę, unikaj ciągłego wtrącania „ja” i „mnie”. Jeśli masz np. istotne zasługi lub osiągnięcia pasujące do tematu, nie musisz ich dodatkowo wspierać chwaleniem się.
  9. Spotykając się z dowolną opinią, nie odpowiadaj od razu zgodnie z pierwszą myślą, jaka przyjdzie ci do głowy. Możesz zatrzymać się na chwilę i lepiej przemyśleć zagadnienie.
  10. Wszystko, co powiesz, powinna poprzedzić refleksja dotycząca prawdziwości, przydatności i pozytywnego nacechowania ewentualnej wypowiedzi. Jeśli zamierzasz powiedzieć komuś nieprawdę, przekazać zbędną informację i do tego w sposób obraźliwy, najlepiej w ogóle nie otwieraj ust.
  11. Jeśli jesteś osobą, która szybciej mówi, niż myśli, uważaj na obietnice. Spróbuj nie zawierać ich w rozmowie, zwłaszcza pochopnie, a jeśli do tego dojdzie, dołóż starań, by wywiązać się z danego słowa.
  12. Nawet w sytuacjach formalnych miej na uwadze, że lepiej obrócić trudną sytuację w żart, niż przejść z tego powodu do kłótni. Musisz jednak zrobić to z wyczuciem, unikając np. niesmacznych lub zbyt osobistych żartów.
  13. Każdą osobę, z którą rozmawiasz, staraj się traktować tak samo. Jeśli jej nie znasz, nie oceniaj. Opiniując wypowiedź, nie obdarzaj epitetami rozmówcy.
  14. Jeśli ktoś powie ci cokolwiek w sekrecie lub przekaże szczegóły z życia prywatnego, zachowaj to dla siebie. Tworząc plotki lub dzieląc się czyimiś tajemnicami z innymi staniesz się szybko osobą niegodną zaufania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here