Jak kontrolować emocje?

Emocje czynią wszystko ciekawszym, odpowiadają za wspomnienia i nawiązywanie relacji z innymi. Bardzo się przydają, ale niekontrolowane, pozostawione samym sobie mogą negatywnie wpłynąć na wiele aspektów życia. Szczególnie problematyczne są te negatywne, jak gniew czy smutek. Jeśli myślisz poważnie o sukcesach w pracy zawodowej, albo chcesz prowadzić satysfakcjonujące życie rodzinne, musisz nauczyć się kontrolować emocje i wykorzystywać ich istnienie dla swoich celów. Są pewne techniki, dzięki którym można np. całkowicie wyeliminować niepotrzebną emocję lub znacznie ograniczyć jej odczuwanie.

Jak kontrolować emocje?

Każda emocja gdzieś się rodzi

Wyeliminować można tylko znanego wroga. Nazwij emocję, jaką właśnie odczuwasz, określ dokładnie swoje samopoczucie. Możesz gdzieś to zapisywać. Zapiski wzbogacaj o powody, jakie prawdopodobnie wywołały daną emocję. Pomoże to analizować natężenie nastroju oraz momenty, w których najsłabiej lub najmocniej smuciłeś się lub gniewałeś.

Emocje wiążą się z myślami

Podczas wykrycia jakiejś emocji postaraj się jak najszybciej znaleźć w myślach impuls, który ją spowodował. Być może podświadomie połączyłeś ze sobą dwie różne akcje i urodziło to smutek, gniew czy złość. Jeśli np. jedna z koleżanek z pracy przypadkowo spojrzała na ciebie, gdy rozmawiała z szefem, mogłeś powiązać to z myślą, że właśnie poruszyli temat twojego zwolnienia. Z tej przyczyny obecnie jest ci smutno.

Emocje mają konsekwencje

Odczuwając rzeczony smutek, mogłeś zrobić coś w reakcji na wyimaginowaną chęć zwolnienia cię z pracy – naskarżyć na koleżankę, obrazić szefa albo zacząć szukać nowej pracy i umówić się na rozmowę. Nie zawsze tego typu działania da się odwrócić. To również zanotuj.

Konsekwencjom można przeciwdziałać

Na pewno jednak umiesz wyciągnąć jakieś wnioski, które pocieszą cię w danej sytuacji. Co z tego, że szef chciałby cię zwolnić, skoro nie będzie mógł tego zrobić z powodu twoich wysokich kwalifikacji? Dlaczego miałby zwolnić właśnie ciebie, skoro inne osoby radzą sobie gorzej albo też wiesz, że szef nie znosi większości pracowników i ma trudności w dogadywaniu się z nimi? Łatwiej będzie dzięki temu zanegować złą emocję.

Emocje zanikają w starciu z racjonalnym myśleniem

Przeanalizuj jeszcze raz zaistniałą sytuację. Rozmowa szefa z koleżanką mogła dotyczyć czegokolwiek innego, a spojrzała na ciebie, bo akurat poruszyłeś się lub zupełnie przypadkowo zwróciła wzrok w tym kierunku. Szef nie ma żadnych podstaw do zwolnienia cię i chociaż czasem miewasz z nim starcia dotyczące realizacji niektórych zadań, na pewno docenia fachowca, jakim jesteś. Jeśli zechcesz poszukać innej pracy, zrobisz to zdroworozsądkowo, nie emocjonalnie.

Emocje znikają tak szybko, jak się urodziły

Jeśli zapisałeś wszystko zgodnie z tymi punktami, po raz kolejny przeanalizuj swój nastrój i daną emocję. Na pewno czujesz się już lepiej oraz zyskałeś nową umiejętność – poprzez rozsądną analizę będziesz mógł w dowolnej chwili usuwać ze swoich myśli każde negatywne odczucie.

Emocje możesz łatwo usuwać jeśli tylko zechcesz

Wiedząc, co może spowodować u ciebie konkretne emocje, będziesz mógł nauczyć się stosować szybkie zdania zapobiegające dalszemu pogarszaniu się nastroju. Zdania te muszą bezpośrednio kontrować przyczynę powstawania negatywnego uczucia, np.:

– Nie muszę być idealny, żeby lubić siebie i żeby być lubianym/zasługiwać na uczucie innych

– Każdy ma wrogów, to normalne. Nie da się tak żyć, żeby obracać się tylko wśród przyjaciół.

– Bolesne zdarzenia nie są karą za grzechy ani nie wynikają z tego, że mam pecha. Są lekcją, z której muszę wyciągnąć wnioski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here