Inwestycja w wino to dość oryginalny sposób na pomnożenie swojego kapitału, jednak zdobywający coraz więcej zwolenników. Tego typu propozycja na ulokowanie pieniędzy jest jedną z mniej ryzykownych, zaś zarobek może być bardzo korzystny.

RÓŻNE RODZAJE INWESTYCJI NA RYNKU

Dzisiejsze czasy oferują ogromną ilość różnego rodzaju możliwości zainwestowania pieniędzy – do lokat bankowych i kont oszczędnościowych, poprzez fundusze inwestycyjne, akcje i obligacje, aż po giełdę, nieruchomości czy pożyczki społecznościowe.
W dzisiejszych czasach form inwestowania swoich pieniędzy jest bardzo wiele – mogą to być lokaty oferowane przez banki, konta oszczędnościowe, fundusze inwestycyjne, obligacje, giełdę czy złoto lub nieruchomości. Każda z nich niesie ze sobą jednak jakieś formy ryzyka oraz dylematy czy można na tym dobrze i szybko zarobić. Inwestycja w wino, pomimo że jest długotrwała (gdyż musi ono leżakować czasem nawet kilkanaście lat) jest właściwie pozbawiona ryzyka. Wino im jest starsze tym lepsze i droższe. Nie ma tu możliwości upadku instytucji, spadku ceny, inflacji i innych tego typu kwestii z jakimi można się spotkać przy innych inwestycjach. Wino leżakuje w piwnicy, dojrzewa i czeka na moment najlepszy na sprzedaż.

CECHY WINA INWESTYCYJNEGO

Wino inwestycyjne posiada kilka cech wyróżniających je spośród innych win. Musi cechować się jakością wysoką i stałą. Podstawą jego oceny jest skala Parkera (R. Parker to bodaj najwybitniejszy na świecie znawca win), według której może ono osiągnąć ocenę od 50 do 100 punktów. Wpływają na to takie sprawy jak potencjał sezonu, liczba dni słonecznych, data rozpoczęcia winobrania, pogłoski o szkodnikach) i rekomendowany czas do osiągnięcia pełnego bukietu smaku (ok. 20 lat). Wartość wina jest zależna od pochodzenia winnicy oraz tzw. szczepu jego wykonania. Obecnie na świecie istnieje ok. 20 tysięcy różnych gatunków winorośli. Z tego jednak tylko 1,5 % nadaje się do wytwarzania wina wysokiej klasy. Inwestycyjne wina powstają w takich regionach jak Bordeaux we Francji, rzadziej w Burgundii lub Szampanii. Główne gatunki win to Cabernet Sauvigon, Chardonnay, Merlot, Pinot Nor, Riesling, Sauvignon Blanc, Syrah, Sémillon. Inwestycyjne wino leżakuje w specjalnych piwnicach, które muszą mieć odpowiednie ciśnienie, temperaturę i wilgoć. Najlepsze musi przeleżeć około 5 – 7 lat, zaś najwyższe walory smakowe osiąga po 12 – 18 latach. Trwałość tego typu trunku wynosi od 40 do 50 lat, zaś rekomendowany okres inwestycji w wino wynosi 5 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here