Charakterystyka stanowisk zrobotyzowanych

Jak wiadomo precyzja i szybkość należą do czynników, które w zdecydowany sposób będą oddziaływały na efektywność produkcji. Produkty muszą być bowiem wytwarzane w jak najwyższym tempie, by móc zaspokoić rosnące wymagania rynku, a także sprostać normom jakościowym. Można dostrzec, że przedsiębiorcy w coraz większej liczbie branż stawiają na stanowiska zrobotyzowane.

Czym dokładnie są stanowiska zrobotyzowane?

W zdecydowanej większości przypadków roboty przemysłowe są stacjonarnymi urządzeniami. Warto wiedzieć, że ich charakterystyczną cechą jest konstrukcja. Roboty przemysłowe swoim wyglądem przypominają bowiem ludzkie ramię, należy jednak zaznaczyć, że swoboda ich ruchów będzie zdecydowanie większa. Koniecznie trzeba wspomnieć, że poza robotem w skład danego stanowiska będzie wchodziło także kontrolne stanowisko, umożliwiające wprowadzenie programu pracy dla robota.

Jakie zastosowania mają stanowiska zrobotyzowane?

Warto zdawać sobie sprawę, że obecnie stanowiska zrobotyzowane mają ogromne zastosowanie przede wszystkim w branży produkcyjnej. Wykorzystywane są bowiem nie tylko do spawania, ale również obróbki tworzyw, lutowania elementów czy nakładania klejów i lakierów.

Jakie zalety mają zrobotyzowane stanowiska?

Warto sobie uświadomić, że stanowiska zrobotyzowane stają się coraz bardziej powszechne w zakładach produkcyjnych. Wśród zalet takiego rozwiązania koniecznie należy zaliczyć możliwość zaprogramowania i automatycznego sterowania. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że robota przemysłowego można zaprogramować w taki sposób, by mógł wykonywać konkretne zadania bez zmiany struktury mechanicznej czy układu sterowania. Ponadto trzeba zaznaczyć, że program jest wykonywalny samodzielnie, pracownik nie musi zatem ingerować w pracę urządzenia.

Wśród atutów stanowisk zrobotyzowanych należy również wymienić powtarzalność i precyzję. Warto pamiętać, że raz zaprogramowany robot będzie wykonywał swoją pracę nie tylko w powtarzalnych, ale również identycznych cyklach. W ten prosty sposób możliwe będzie zdecydowane zwiększenie szybkości produkcji, a także maksymalizacja precyzji jeżeli chodzi o wykonywane zadania. Omawiane rozwiązanie cechują także niższe koszty pracy, jest to inwestycja, która w dłuższej perspektywie będzie opłacalna dla przedsiębiorstwa.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here